APTGT200DA60T3AG
Berton Electronics Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
APTGT200DA60T3AG
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 290 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SP3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.9V @ 15V, 200A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : SP3
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 750 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 12.3 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : APTGT200
Description : IGBT MODULE 600V 290A 750W SP3
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Single 600 V 290 A 750 W Chassis Mount SP3